DZIEŃ ZIEMNIAKA w PAŁCZEWIE

Print Friendly, PDF & Email

Ziemniaki są w naszym kraju tak popularne, że niemal nie zwracamy na nie uwagi. Mimo iż stanowią jeden z podstawowych elementów naszej kuchni są mało doceniane. Tak jest niemal wszędzie… ale nie w gminie Brójce! Swoiste święto tego niedocenianego warzywa jest w Brójcach gminną tradycją, bo w tym roku świętowaliśmy go tłumnie po raz czternasty. W naszej gminie pospolity ziemniak stał się podstawą wielu potraw, żartów, piosenek, konkursu – jednym słowem wyśmienitej zabawy.

Tradycyjnie w okresie jesiennym Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach organizuje w salach Ochotniczych Straży Pożarnych przy wsparciu Wójta Gminy Brójce, Kół Gospodyń Wiejskich i miejscowych druhów OSP oraz Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Bratoszewice Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Brzeziny prawdziwą ziemniaczaną fetę.

W tym roku, w dniu 19 października w sali OSP Pałczew czternasta edycja „Dzień Ziemniaka” miała zeszłoroczną formę. Każde z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy (Brójce, Bukowiec, Karpin, Kotliny, Kurowice, Leśne Odpadki, Pałczew, Stefanów-Wandalin-Giemzów, Wardzyn oraz Wola Rakowa) prezentowało oddzielnie swój stół z potrawami ziemniaczanymi. Pięknie udekorowane stoły uginały się po prostu od potraw z ziemniaków, na kartoflu, zapiekane z pyrami, na ciepło, na zimno, na słodko… .  Druhowie OSP Pałczew czuwali nad porządkiem i bezpieczeństwem w czasie świętowania.

 Imprezie towarzyszyła też wystawa przeróżnych odmian ziemniaków przygotowana przez PZDR Brzeziny.

W programie artystycznym wystąpili m.in. Orkiestra dęta OSP Kurowice, Amatorskie Zespoły Śpiewacze: „Bukowianki”, „Leśnianki” i „Stefanów” oraz uczestnicy zajęć wokalnych z GOK i Świetlicy w Bukowcu oraz gościnnie Łucy-Babki z Ujazdu. Artyści wspaniale prezentowali się na scenie, przygotowując specjalny program, w którym królował ziemniak. Każdy występ wzbudzał ogromne brawa publiczności. Nie zabrakło elementów kabaretowych w wykonaniu Anny Karp z AZŚ “Stefanów”. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że nasze zespoły śpiewacze wystąpiły po raz pierwszy w nowych strojach. Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach został beneficjentem programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury “EtnoPolska 2019”. Otrzymaliśmy dofinansowanie zadania pn. “STROJE LUDOWE DLA BRÓJEC” w ramach Programu EtnoPolska 2019 ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury. Zadanie “STROJE LUDOWE DLA BRÓJEC” to kultywowanie i promowanie tradycji w dziedzinie folkloru, muzyki, śpiewu i obrzędowości poprzez zakup strojów ludowych piotrkowskich: 32 damskich oraz 5 męskich dla trzech Amatorskich Zespołów Śpiewaczych, które działają pod patronatem GOK w Brójcach.  Wystąpił też Paweł Wydra, młody artysta z naszej gminy. Część artystyczną imprezy prowadziła dziennikarka i prezenterka Magdalena Michalak. Natomiast imprezę taneczną poprowadził Zespół DOMINO. Dzieci i tym razem znów się nie nudziły ani przez chwilę, ponieważ w odrębnej sali odbywały się warsztaty plastyczne z udziałem ziemniaka oraz malowanie twarzy.

Nie zabrakło podziękowań i wręczenia prezentów dla Kół Gospodyń Wiejskich. 

Po raz trzeci gospodynie wzięły udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich o Puchar Wójta Gminy Brójce. Rywalizowały w trzech konkurencjach: na najdłuższą obierkę, w gorące krzesła oraz w biegu z ziemniakiem. Współzawodnictwo było tak zacięte, że nie obyło się bez dogrywki z pytaniami ziemniaczanymi w roli głównej.  Jury w składzie: przewodniczący – Radosław Agaciak – Wójt Gminy Brójce oraz członkowie – Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, Radny Rady Gminy Brójce Marian Pach z niezwykłą uwagą oceniali i po podsumowaniu punktów ogłosili, iż puchar zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wardzyna! Przypomnijmy, że jest to puchar przechodni – w ubiegłym roku trafił do KGW Brójce. Teraz przez rok będą opiekować się nim gospodynie z Wardzyna. Serdecznie gratulujemy!!!

W czasie imprezy gościliśmy też ekipę telewizyjną wraz z dziennikarzem, komentatorem Łódzkiej Telewizji – Panem Leszkiem Bonarem, którzy przygotowywali reportaż z naszej imprezy – jego pierwsza emisja planowana jest w niedzielę 27 października o godz. 17:45 w tvp łódzkiej regionalnej trójce.

Scroll to Top
Skip to content