DZIEŃ ZIEMNIAKA w BRÓJCACH

Print Friendly, PDF & Email

Ziemniaki są w naszym kraju tak popularne, że niemal nie zwracamy na nie uwagi. Mimo iż stanowią jeden z podstawowych elementów naszej kuchni są mało doceniane. Tak jest niemal wszędzie… ale nie w gminie Brójce! Swoiste święto tego niedocenianego warzywa jest w Brójcach gminną tradycją, bo w tym roku świętowaliśmy go tłumnie po raz trzynasty. W naszej gminie pospolity ziemniak stał się podstawą wielu potraw, żartów, piosenek, konkursu – jednym słowem wyśmienitej zabawy.

Tradycyjnie w okresie jesiennym Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach organizuje w salach Ochotniczych Straży Pożarnych przy wsparciu Wójta Gminy Brójce, Kół Gospodyń Wiejskich i miejscowych druhów OSP oraz Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Bratoszewice Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Brzeziny prawdziwą ziemniaczaną fetę.

W tym roku, w dniu 17 listopada w sali OSP Brójce trzynasta edycja „Dzień Ziemniaka” miała wyjątkową formę. Każde z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy (Brójce, Bukowiec, Kotliny, Kurowice, Leśne Odpadki, Pałczew, Stefanów-Wandalin-Giemzów, Wardzyn oraz Wola Rakowa) prezentowało oddzielnie swój stół z potrawami ziemniaczanymi. Pięknie udekorowane stoły uginały się po prostu od potraw z ziemniaków, na kartoflu, zapiekane z pyrami, na ciepło, na zimno, na słodko… . Stoły wiejskie przygotowały dwa przedsiębiorstwa z terenu naszej gminy: Dubla z Woli Rakowej oraz Sochaczewscy z Pałczewa. W dekoracji sali pomogła twórczyni ludowa Jadwiga Bukowska, przygotowując m.in. przepiękne dekoracje naturalne – wazony dyniowe i inne.. Artykuły do dekoracji udostępniło też Centrum Ogrodnicze „Azalia” z Brójec. Druhowie OSP Brójce czuwali nad porządkiem i bezpieczeństwem w czasie świętowania.

 Imprezie towarzyszyła też wystawa przeróżnych odmian ziemniaków przygotowana przez PZDR Brzeziny oraz wystawa lokalnej twórczości ludowej, rękodzieła i pracowni szycia artystycznego prezentowana przez Stanisławę Kupa, Grażynę Klepacz oraz Julitę Pierzchałę.

W programie artystycznym wystąpili m.in. Orkiestra dęta OSP Kurowice, Amatorskie Zespoły Śpiewacze: „Bukowianki”, „Leśnianki” i „Stefanów”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Bukowiaczek”. Nasi artyści wspaniale prezentowali się na scenie, przygotowując specjalny program, w którym królował ziemniak. Każdy występ wzbudzał ogromne brawa publiczności. Wystąpił też Rzeczycki Sławomir. Nie zabrakło skeczy Kabaretu „Wcięci Przypadkiem”. A imprezę taneczną poprowadziła m.in. folk kapela „Góralska Hora”, która przyjechała do nas z samego Zakopanego. Dzieci i tym razem znów się nie nudziły się ani przez chwilę, ponieważ w odrębnej sali odbywały się warsztaty plastyczne z udziałem ziemniaka i malowanie twarzy.

Nie zabrakło podziękowań i wręczenia prezentów dla Kół Gospodyń Wiejskich i twórców ludowych… Podczas imprezy nagrody odebrali też laureaci konkursu pn. „Największa ziemniaczana pyrka”. Pierwsze miejsce zdobyła Halina Sójka za ziemniaka ważącego aż 1,017 kg. Pozostałe wyróżnienia wręczono Jolancie Bednarz (pyrka 0,955 kg), Mirkowi Sójka (pyrka 0,763 kg), Alicji Wróblewskiej (pyrka 0,705 kg) oraz Klaudiuszowi Wróblewskiemu (pyrka 0,697 kg).

Po raz drugi gospodynie wzięły udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich o Puchar Wójta Gminy Brójce. Rywalizowały w czterech konkurencjach: na najdłuższą obierkę, zjedzenie żelaznych klusek na czas, w tańcu z ziemniakiem oraz sadzeniu i zbieraniu ziemniaków. Ile przy tym było emocji 😉 Jury w składzie: przewodniczący – Radosław Agaciak – Wójt Gminy Brójce oraz członkowie – Mateusz Kamiński – Burmistrz Miasta Rzgowa oraz Krzysztof Janaszkiewicz z ŁODD Bratoszewice PZD Brzeziny z niezwykłą uwagą oceniali i po podsumowaniu punktów ogłosili, iż puchar zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Brójce! Przypomnijmy, że jest to puchar przechodni – w ubiegłym roku trafił do KGW Wardzyn. Teraz przez rok będą opiekować się nim gospodynie z Brójec. Serdecznie gratulujemy!!!

W czasie imprezy gościliśmy też ekipę telewizyjną wraz z dziennikarzem, komentatorem Łódzkiej Telewizji – Panem Leszkiem Bonarem, którzy przygotowywali reportaż z naszej imprezy – jego pierwsza emisja planowana jest w niedzielę 25 listopada o godz. 18:15 w tvp łódzkiej regionalnej trójce.

Scroll to Top
Skip to content