wyjazd do Zagrody Edukacyjnej na warsztaty “MLECZNA DROGA”

Print Friendly, PDF & Email

WAKACJE z GOK

W piękną słoneczną środę jedziemy do Zagrody Edukacyjnej w Konarzewie. Tym razem przed młodymi uczestnikami z naszej gminy warsztaty „MLECZNA DROGA”

Dzieci podczas pobytu w zagrodzie w sposób praktyczny poznały wiele zagadnień związanych z produkcją mleka oraz produktów z jego otrzymywanych. Zaczęliśmy od zbierania trawy i karmienia zwierząt w obejściu. Krowy były na pastwisku więc ich nie trzeba było karmić 😉 Gdy krowa się naje przychodzi czas na dojenie, tu zabawy było wiele, ponad trzydzieścioro dzieci udoiło ponad pół wiadra mleka. Krowa wprawdzie nie była prawdziwa lecz wcale to nie przeszkadzało w nauce.

Mamy już mleko… co możemy z niego zrobić? Zapytała Pani prowadząca warsztaty. Masło robi się z mleka! Powiedział ktoś… Oj nie do końca. Masło robi się ze śmietany. A śmietanę zbieramy z mleka. No dobrze to mamy śmietanę więc zabieramy się do robienia masła… śmietana do maselnicy i do pracy. Wszyscy pracowali ciężko żeby w efekcie powstało pyszne żółciutkie masło. Nie możemy zapomnieć też o maślance, która powstaje przy robieniu masła. Z mleka jest też twarożek, ser i serwatka, ale to z mleka kwaśnego… prawda? Oczywiście.

Po pracy przyszedł czas na zasłużony posiłek, degustację tego co zrobiliśmy… PYSZNE ! Były dokładki 🙂 czasem po kilka razy.

Dzieci wróciły bogatsze o nowe doświadczenia i bardzo zadowolone.

Scroll to Top
Skip to content