Dzień Ziemniaka

Print Friendly, PDF & Email

21.10.2017 r. DZIEŃ ZIEMNIAKA

Pyra, ziemniak, kartofel niejedno ma imię…

W sobotę, 21 października świętowaliśmy po raz dwunasty Dzień Ziemniaka w Naszej Gminie Brójce.

W tym roku spotkaliśmy się w sali OSP w Wardzynie, gdzie miejscowe panie z KGW po raz drugi podjęły się wraz z GOK przy wsparciu druhów z OSP z Wardzyna i dziewięciu KGW współorganizować tą ziemniaczaną imprezę. W organizacji tej imprezy wspierają nas władze gminy Brójce, na czele z naszym Wójtem Gminy Brójce Radosławem Agaciakiem oraz Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Brzeziny, który przygotował wystawę przeróżnych odmian ziemniaków.

W programie artystycznym wystąpiły m.in. Amatorskie Zespoły Śpiewacze: „Bukowianki”, „Leśnianki” i „Stefanów”. Nasze artystki nie tylko pięknie śpiewają utwory, ale same piszą słowa piosenek związanych z imprezą, także w tym dniu w tekstach królował ziemniak.

Z przyjemnością wysłuchaliśmy Orkiestry Dętej z Kurowic, która jak zwykle zagrała świetnie, a od czasu gdy śpiewa z nią solista – Piotr Domiński, występy jeszcze bardziej się podobają.

Gościliśmy jeszcze dwa zespoły. Zespół „Kwiaty Polne” z Gminy Wodzierady zaprezentował się śpiewem, a „Łucy-Babki” z Ujazdu wystąpiły w widowisku obrzędowym „Wykopki u Dziedzica”.

Wszystkie występy zespołów bardzo się podobały, o czym świadczyły wielkie brawa publiczności.

Nie mogło zabraknąć informacji o „bohaterze dnia” – ziemniaku, które przedstawiła p. Anna Gołaszewska z ŁODR w Bratoszewicach ZDR Brzeziny. Ponadto imprezie towarzyszyło stoisko KRUS Brzeziny.

Po raz pierwszy gospodynie wzięły udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich o Puchar Wójta Gminy Brójce.

Wszyscy dobrze się bawili w czasie konkursów, gdzie panie z wielkim zaangażowaniem walczyły w czterech konkurencjach na najdłuższą obierkę, taniec z ziemniakiem, rzut pyrką do kalosza i toczenie ziemniaka łyżką po wyznaczonym torze. W dogrywce wygrały i puchar zdobyły gospodynie imprezy- panie z KGW z Wardzyna.

Podczas imprezy nagrody odebrali też laureaci konkursów związanych z tym świętem – fotograficznym „Jesień w Gminie Brójce” oraz „Ziemniaczana Kukiełka”.

Dzieci tym razem nie nudziły się ani przez chwilę, ponieważ w odrębnej sali odbywały się warsztaty plastyczne z udziałem ziemniaka i malowanie twarzy.

Atrakcją dla dzieci była też krowa „dwunożna”, która częstowała tym razem nie mlekiem, ale cukierkami.

Gdy to wszystko się działo…, stoły stały. Pięknie udekorowane uginały się po prostu od potraw z ziemniaków, na kartoflu, zapiekane z pyrami, na ciepło, na zimno, na słodko, i pikantnie…, opowiedzieć się nie da. Kto był ten widział, podziwiał, próbował i wie. A wszystko to przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszej Gminy, najwięcej oczywiście gospodynie imprezy – członkinie KGW z Wardzyna.

Już podczas degustacji potraw rozpoczął swój występ zespół muzyczny „Domino”

i rozpoczęły się tańce…

Wszyscy świetnie się bawili, co można zobaczyć na zdjęciach.

Imprezę prowadził znany dziennikarz, komentator Łódzkiej Telewizji – Leszek Bonar.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za udzielone nam wsparcie: Pani Aleksandrze Świerczyńskiej – Prezes „MILK- POL” z Czarnocina, Państwu Sochaczewskim z Pałczewa i Państwu Dublom z Woli Rakowej oraz Państwu Orlik z Łodzi.

Scroll to Top
Skip to content