Otwarty w 2024 r. Przystanek Historia IPN im. ppłk. Wacława Lipińskiego w Łodzi jest miejscem spotkań wokół wydawnictw Instytutu oraz strefy nowych technologii. Poza czasem spędzonym w księgarni czy w googlach VR młodzież szkolna i akademicka uczestniczy tu w warsztatach edukacyjnych, a dziś, 26 maja, historycy z Przystanku Historia przyjechali specjalnie do Gminnego Ośrodka Kultury aby opowiedzieć o losach Polaków w czasie II wojny światowej. Warsztaty edukacyjne dla uczniów klasy VII z SP im. Orła Białego w Kurowicach pod nazwą „Udział Polaków w Bitwie o Wielką Brytanię” odbyły się z użyciem m.in. edukacyjnych gier planszowych wydanych przez IPN – 303 – Bitwa o Wielką Brytanię.
303 jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF.
Taka gra musi być dynamiczna, mieć ciekawy klimat i proste zasady oraz dawać młodszym i starszym strategom dużo satysfakcji z podejmowania właściwych decyzji. Żeby gra była emocjonująca, potrzebne są jeszcze odrobina losowości i szybko uciekający czas. To wszystko udało się osiągnąć w grze 303.
Na stronie Przystanku Historia w Łodzi czytamy „dziś nauczanie historii to wieloetapowy proces, w którym liczą się nie tylko cele, ale i forma” i właśnie za tę niezwykle ciekawą formę przedstawienia historii naszej młodzieży serdecznie dziękujemy.